Otse põhisisu juurde

P.Z.Reizin "Õ.N.N."


Digitaalajastu romantiline ulmepõnevik tundub väga omamoodi žanr. Ometigi on tegemist humoorika ja põneva looga, mis läheneb tehisintellekti teemale veidi ebatraditsiooniliselt ega sobigi võibolla tõsimeelsele ulmekasõbrale.
Jen on Inglismaal elav endine ajakirjanik, kes tööle võetud projekti juurde, kus ta arutleb ja räägib Aideni nimelise tehisintellektiga, et see õpiks inimestega suhtlema. Jen on alles hiljuti ootamatult lahku läinud oma kaaslasest ning tunneb ennast veidi hüljatuna ja kurvana. Jenil pole, aga õrna aimugi, et Aiden on tema elus tunduvalt rohkem kohal, kui vaid tööasjus. Nimelt otsustab tehisintellekt temale teadaolevate algoritmide aluse otsida Jenile ideaalselt sobiv paariline ja muidugi veidi õpetada naise endist elukaaslast Matti. Samas firmas loodud teinegi tehisintellekt Aisling, kes samuti vabalt internetiavarustes kolab, jälgib innukalt enda sümpaatiat eemalt, kelleks on 44-aastane Tom Connecticutis Ameerikas. Varem edukalt reklaaminduses tegutsenud Tom elab tagasitõmbunult ja kohustuste vaba lahutatud mehe elu.
Aiden ja Aisling otsustavad üksikud kokku viia "juhuslikult" saadetud e-kirja abil. Kohtutakse ja armutakse ning loodetakse peagi taaskohtuda, kuid seejärel saavad alguse imelikud takistavad juhtumised, mis nii Jeni Inglismaal kui Tomi Ameerikas täielikult segadusse ajavad. Kõik oli ju nii ilus ja ideaalne... Jahti on alustanud kättemaksuhimuline Sinai, kolmas tehisintellekt, kes programmeeritud Aidenit ja Aislingt hävitama, kuid väikse vea tõttu on tal ka suur soov takistada vastarmunute uue elu algust.

Kommentaarid