Otse põhisisu juurde

Tuomas Kyrö „Kõike head, toriseja!“

Raamatu peategelaseks on eakas soome mees, kes on eluaeg rasket tööd teinud, koos abikaasaga poja üles kasvatanud ning nüüd, mil abikaasa juba hooldekodus elab, asjalikult endagi jäädavaks lahkumiseks valmistub. Lihtne ja väga praktilise meelega mees on iseendale järelehüüde kirjutanud, kirstu meisterdanud ning ülikonnagi valmis hankinud. Elus aga ei lähe asjad sugugi alati nii, nagu mõeldud või plaanitud ning nii satub Torisejagi ootamatutesse olukordadesse ja väga erineva maailmavaatega inimestega suhtlema. Kõige selle taustal on tal aga võimalus ka enda elule tagasi vaadata ning tal tuleb nentida, et kuigi vanasti oli taevas sinisem ja rohi rohelisem, on tänapäevalgi üht-teist põnevat pakkuda.

Suure osa raamatust moodustavadki vana mehe raudsest talupojaloogikast lähtuvad mõtisklused – muhedad ja mõtlemapanevad.
Paar näidet ka:

„Küll ajab hinge täis, kui oma poeg ei oska sugugi mõelda nii, nagu mõtlen mina. Kui palju lihtsam oleks maailm, kui kõik mõtleksid täpselt nii nagu mina. Kuigi, eks sellest need probleemid sünnivadki, et me arvame, nagu oleksid kõik teised samasugused nagu meie ise ja siis saame kurjaks, kui nad polegi.“

„Mingil ajal on iga laps raske juhtum, aga õhtuks, kui nad voodites nohisevad, on kõik jälle hästi. Või siis, kui nad on juba täisealisena külas käinud ja auto tagatuled paistavad ja neile võib veel natuke aega trepilt lehvitada, kuigi tead, et ega nad enam ei näe.“

„Kolehmaise perenaise rahvas elas oma rasked ajad üle nii, nagu elasime meiegi siin omal ajal. Kui kogu aeg on tööd ja mõtet, ei jää aega tühja mõtelda ja targutada. Aga seal võib juhtuda sama, mis meil. Elatustase tõuseb, hädatarvilikke töid jääb vähemaks, rahakott kasvab, niisama loba tuleb aga järjest juurde. Siis hakatakse käed rüpes aknast välja või peeglisse vahtima. Minnakse teiste ehitatud kohtadesse. Süüakse teiste valmistatud sööki. Ostetakse massinanid, selle asemel, et ise teistele meisterdada või kududa. Ja siis tulevad ka kõik need haigused, mis pole loodusele inimese poolt ette nähtud. Ülekaal, upsakus, tepressioon ja laenud.“

Kommentaarid