Otse põhisisu juurde

Vladimir Voinovitš "Sõdur Ivan Tšonkini elu ja ebatavalised seiklused"

http://www.rahvaraamat.ee/images/products/000/561/759/thumbnails/view/8215480cdf29bdd4af7d12d8189c1929be988bed/s%C3%B5dur-ivan-t%C5%A1onkini-elu-ja-ebatavalised-seiklused-i.jpg
Tegevus toimub Venemaal Krasnoje külas II maailmasõja alguspäevil. Raamatu peategelane, sõdur Ivan Tšonkin, on kidura välimusega ja lihtsameelne tüüp, kes mõtleb lihtsaid mõtteid. Oma analüüsivõime puudumise tõttu kipub ta sageli tegema tahtmatult nõukogudevastaseid avaldusi juhtides sellega lugejate tähelepanu Nõukogude Venemaa igapäevaelu absurdsustele. Just sellel absurdsusel põhinevadki raamatus leiduvad arvukad küla-, sõjaväe- ja kolhoosielu koomilised episoodid. Mõte, et valdav osa sellest põhineb tõelisel tolleaegsel olustikul, on tegelikult üksjagu masendav – vaesus, joomine, plaanimajandus, pealekaebamine, hirmu all elamine, küüditamised jmt. Parasjagu piisava ajalise distantsi ja vaimuka kirjutamisstiili tõttu võib raamatut siiski tõeliselt naljakaks pidada. 

Raamat ilmus esimest korda juba 1969. aastal. Seda arusaadavatel põhjustel muidugi väljaspool Nõukogude Liitu, sest seal sai ta avaldamiskeelu ning oli 1980. aastal sunnitud lausa emigreeruma. 

""Andrei," ütles Aglaja vaikselt ja vankumatult, "kui sa ise tunned, et sul on ebaterved meeleolud, siis pead sa partei ees relvad maha panema."
"Jah, pean küll," nõustus Andrei. "Aga mis saab siis meie pojast? Ta on ju kõigest seitse aastat vana."
"Ära muretse. Ma kasvatan temast tõelise bolševiku. Ta unustab koguni sinu nime."
Naine aitas mehel kohvri ära pakkida, kuid keeldus ideelistel kaalutlustel veetmast ülejäänud osa ööst temaga ühes voodis."

Kommentaarid