Otse põhisisu juurde

Alaa al-Aswani "Jakubijani maja"

Kirjastuselt Varrak sarjas "Moodne aeg" ilmunud egiptuse kirjaniku ja ühiskonnategelase Alaa al-Aswani romaan "Jakubijani maja" on viimaste aastakümnete kõige populaarsem ja tõlgitum Egiptuse romaan. Raamatu põhjal valmis Egiptuse filmiajaloo kalleim linateos ning 2005. aastal jõudis see nii Berliini kui Cannes’i festivalidele ja New Yorgi esilinastuseni.

Raamatu keskseks tegevuspaigaks on Kairo kesklinnas asuv Jakubijani maja, kus elas kunagi Egiptuse koorekiht. Raamatu tegevuse ajaks on hoone paremad ajad möödas ning seda asustav kirju seltskond kujutab endast erinevate sotsiaalsete klasside läbilõiget.

Raamatu üheks tähtsaimaks tegelaseks on vana mees Zaki bei – Sulaiman Paša tänava üks vanimaid elanikke, kelle eluloo ja mälestuste kaudu antakse laiem ajalooline pilt Egiptuse lähiajaloost - näiteks perioodist, mida Zaki bei ja läänelikud egiptlased nimetavad kuld­ajaks, 50ndatest 70ndateni, mil Inglise võim oli lahkunud, riik ise aga jäi euroopalikult liberaalseks ning maailmakultuurile avatuks. Islami keeldudele kontrastiks meenutab Zaki bei kohvikukultuuri ja vabameelsuse aegu.

Keskseid tegelasi on teisigi: näiteks uksehoidja poeg Taha, kes ihkab saada politseiohvitseriks, kuid tema kandidatuur heidetakse kõrvale vaid seetõttu, et tema pere ei ole piisavalt rikas ega mõjukas. Tema armastatu Buthaina peab peale isa surma tööle minema, et oma perele elatist teenida, kuid selgub, et oodatakse vastutulekut ka tööandja teistlaadi soovidele. Suhted Taha ning Buthaina vahel pingestuvad ning kui esimene leiab elus tasakaalu ja tuge usust, siis teine hoopiski kaugeneb sellest. Rikas ärimees Hagg Azam ihkab lisaks rikkusele ka poliitikukarjääri, mida tänu rahakotiraudade avamisele ning suurele korruptsioonile ta ka saavutab. Kuid ka sellel on oma varjuküljed, nii nagu ei laabu ka tema esimese abikaasa eest varjatud teine abielu.

Kasutades eri ühiskonnakihtidest pärit tegelasi, käsitleb kirjanik Egiptuse ühiskonna vastuolulisi teemasid, näiteks korruptsioon, homoseksuaalsus, naiste olukord Egiptuses, islamiusuliste ja demokraatlike vaadetega inimeste arusaamade vastuolud ning tulemuseks on põnev ja ladus lugemine.

Soovitab Kaili

Kommentaarid