Otse põhisisu juurde

Lutz Dettmann "Anu. Aja-, sõja- ja armastuslugu Eestimaal"

http://www.sinisukk.ee/images/stories/virtuemart/product/ANU.jpg
Lugu saab alguse ühest pärandusest. Christoph Scheerberg jätab peale surma oma ajakirjanikust naabrile kirjutuslaua koos märkmetega. Ajakirjanik avastab sealt ühe Teise maailmasõja keerises toimunud kirgliku armastusloo.

Christoph on baltisakslane ning on elanud oma esimesed kümme aastat Eestis. Soovides tutvuda oma esiisade juurtega, külastab ta 1938. aasta suvel Eestis elavat tädi. Noormees kutsutakse külla Hiiumaale, kus ta kohtub ilusa ja salapärase eesti tütarlapse Anuga. Saare imeilusa looduse ja idülli keskel tärkab viimase rahusuve ajal nende vahel suur armastus.

"Neil päevil avastasin Hiiumaa erakordsuse. Ma ei armastanud mitte ainult seda ainukordset tüdrukut, mulle avanes inimtühjade randade ilu, kaldaäärste põhjamaine kasinus. Siinne loodus näis uhkustavat sellega, et võttis inimesi enda poole, kasutamata pillavaid lõunamaiseid värvitoone."

Christoph peab aga varsti koju Saksamaale sõitma ja jätkama oma arstiõpinguid. Noored loodavad kohtuda järgmisel suvel. Kuid 1939. aastal algab sõda ja Christoph, kellest on saanud arst, peab samuti minema sõtta, kuigi ta on sõja- ja Hitleri vastane.

Teos ei räägi mitte ainult suurest kirest, vaid ka eestlaste saatusest Teises maailmasõjas.

Pärast seda, kui ta lahingus haavata saab, õnnestub Christophil tulla Eestisse end ravima. Ta on Aasperes haiglas ning on peale paranemist koos Eesti metsavendadega metsas ja võitleb koos nendega punaste vastu.Tallinnas elab ta üle 9. märtsi pommitamise ja kaotab seal oma parima sõbra. Ta abistab arstina haavatuid.

"Inimesd, maapinna vappumine, karjed, plahvatused, kuumus, valu, tuletorm - korraga adusin seda kui tervikut, mitte kui üksikuid muljeid. Siis hakkas mõtlemisvõime tõrkuma. Tänavail surid inimesed. Tulevangi jäänud anusid abi. Mida küll tundsid pommituslennukite piloodid? Kas nad surevad veendumuses, et tegutsesid õigesti?"

Cristoph ja Anu kohtuvad veel lühikest aega, kuid nad reedab üks Hiiumaa kommunist ja nad arreteeritakse.

Lutz Dettmann (sünd 1961) on avaldanud 2002. aastal teisegi raamatu, reisipäeviku "Suvepäevad Eestis", mis on segu Eesti ajaloost ja isiklikest tähelepanekutest. Tema armastus Eesti vastu sai alguse ühest koolinoorte vahetusreisist 1974. aastal. Sellest ajast alates on ta külastanud Eestit korduvalt ja sõlminud eestlastega mitmeid lähedasi kontakte.

Soovitab Anne Randmere

Kommentaarid