Otse põhisisu juurde

Kjell Westö "Terendus 38"

http://www.rahvaraamat.ee/images/products/000/610/250/thumbnails/view/1ca2f0bc35e9057e1b600f0e1cbc512edc7d8989/terendus-38.jpg
Põhjamaade romaan

Raamat on kuulutatud Põhjamaade Nõukogu kirjandusauhinna vääriliseks.

Romaani peategelased on advokaat Claes Thune ning tema büroosse hiljuti tööle tulnud kontoriametnik Matilda Wiik. Mõlemal on minevikus olnud ränki läbielamisi.

Tegevus toimub Helsingis 1938. aasta kevadest sügiseni, mil Teise maailmasõja algust on tunda nii inimeste käitumises kui ka nende arutlustes sõprade ja tuttavatega. Erinevad poliitilised vaated panevad proovile nii mõnedki sõprussuhted. Advokaat Thune saab rängalt peksa oma vabameelsete põhimõtete pärast, kuid ei tagane neist.

"Sest ta oli üksik. Ja mida lähemale suvi tuli seda üksildasemaks ta Matilda silmis muutus. Üksindus oli nagu väike pilv Thune pea kohal, ja iga päevaga tõmbus see hallimaks ja süngemaks."

Ka proua Wiikil on oma kurvad mälestused Soome kodusõja (1918) aegsest vangi- ehk näljalaagrist.

"See, mida nimetati "haiguseks", ei olnud midagi muud kui nälg. Ja surid põhiliselt mehed. Nad surid nagu kärbsed, aga naised püsisid elus, juhul kui nad mahalaskmisest pääsesid."

Kohtudes ühe häälega sellest kaugest minevikust tunneb Matilda et tagasiteed enam ei ole ja midagi tuleb ette võtta.

See on ühtlasi nii ajastu,- armastus- kui ka põnevusromaan. Aga miks terendus?

"Terve hommik ja terve elu tundus talle korraga ähmase terendusena. Nagu mitte miski ei oleks olnud tõeline, nagu oleks kõik, mis ta oli ette võtnud, jäänud lõpetamata."

Soovitab Anne

Kommentaarid