Lehed

27.2.14

Simon Sebag Montefiore "Ühel talveööl"

Moskva 1945. aasta juunis. Kui tähistatakse võitu Hitleri üle, kostavad lasud ja surnult jäävad lebama kaks noort inimest, noormees ja neiu. Hukkunud noored on Moskva eliitkooli õpilased, kõrgete parteitegelaste lapsed.

Kas tegu oli mõrva, enesetapu või vandenõuga, peab selgitama uurimine, mis ei säästa kedagi:  surnud noorte koolikaaslased ja sõbrad on sunnitud andma tunnistusi üksteise, oma vanemate ja teiste õpilaste vanemate vastu – nad paigutatakse Lubljankale ning ähvardamise ja hirmutamise ainus eesmärk on panna nad ära rääkima kõike, mida vaid teavad. Inimeste teod ja väikesed saladused, mis normaalses olukorras erilist tähelepanu ei pälviks, võivad nüüd saada hukatuslikuks. Haaravalt kirja pandud lugu näitab meile, kuidas nõukogude ühiskond ei säästnud kedagi: hirmus elasid kõik.

Briti ajaloolane Simon Sebag Montefiore (sünd 1965) on kirjutanud mitmeid Venemaa ja Nõukogude Liidu ajalugu käsitlevaid raamatuid. Tema esimene romaan "Sašenka" käitles ühe suguvõsa kolme põlvkonna lugu Venemaa ajaloo tuultepöörises, lähemalt on sellest raamatust juttu meie blogis siin.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar